Informacyjny łącznik między nauczycielami a rodzicami dzieci z gr III "Dzięciołki"

poniedziałek, 12 września 2011

Głoska, samogłoska i spółgłoska

     Dzieci dowiedziały się ,że GŁOSKA to najmniejsza wymawiana i słyszana cząstka słowa. Wiedzą też,że wśród głosek występują SAMOGŁOSKI I SPÓŁGŁOSKI. Po wyśpiewaniu kilku samogłosek i spółgłosek doszły do wniosku ,że w czasie śpiewania do samogłosek nie dołącza sie inna głoska (aaaa....eeee....oooo...iiii...uuuu....yyyy) a do spółgłosek w czasie ich wyśpiewywania doczepia się głoska y (kyyy...myyy...syyy....byyy itp) W ten prosty sposób można je rozróżnić ;-)

     Aby nasze dzieciaki dobrze zaistniały w szkole przypominajmy im o tym : Proponuję zabawę z obrazkami. Wybierzmy kilka obrazków np wyciętych z czasopism. Ułóżmy je przodem do dołu. Zadaniem dziecka jest wybranie obrazka , nazwanie i określenie co słyszy na początku jego nazwy. Początkowo zaleca sie aby nazwy obrazków zaczynały się od samogłosek( a,e,o,i,u,y). Możemy zapytać czy wiesz czy jest to samogłoska czy spółgłoska ....dlaczego?

Gdy utrwalimy naukę samogłosek w ten sam sposób przechodzimy do utrwalania spółgłosek występujących na początku nazw obrazka.
polecam:
http://sylaba.info/index.php?option=com_content&view=article&id=2&Itemid=2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz