Informacyjny łącznik między nauczycielami a rodzicami dzieci z gr III "Dzięciołki"

środa, 16 listopada 2011

O "Tadkach niejadkach" cd, czyli Wspólne gotowanie z dzieckiem

Co daje wspólne gotowanie z dziećmi?

* Zapewnia świetną zabawę.
* Uczy współdziałania i współodpowiedzialności, sprawia, że dziecko jest dumne i szczęśliwe, bo zostało dopuszczone do pracy przypisanej dorosłym, a przy okazji może zrobić coś, co sprawi przyjemność bliskim.
* Uczy zasad żywieniowych. Można opowiadać o jaskrawych kolorach warzyw i o tym, iż oznacza to, że posiadają wiele wartości odżywczych potrzebnych nam, by rosnąć i być zdrowym. Gdy dzieci są starsze, mówmy o rzeczywistej wartości odżywczej pożywienia, o błonniku i witaminach A i C w warzywach, wapniu w zawartym w mleku i nabiale itp.
* Jest okazją do przekazania wielu ważnych informacji na temat prawidłowego odżywiania, pokazuje, że przygotowywanie posiłków to coś więcej niż otwarcie opakowania i skorzystanie np. z mikrofalówki.
* Zachęca do kosztowania nowych potraw, dzięki czemu dieta dziecka staje się bardziej różnorodna, bogata w wartościowe składniki.
 Jest szansą ,że oblizując palce poczuje i zarazi się dobrym smakiem potrawy .

Każdy sposób jest dobry. Zapraszam więc do wspólnego gotowania, pieczenia ;-)
Na początek coś słodkiego, czyli:
MUFFINKI KAKAOWE Z GRUSZKĄ I IMBIREM
Mały pomocnik będzie miał mnóstwo pracy przy przygotowywaniu choćby
KLUSEK LENIWYCH tocząc długie wałeczki z ciasta.

Jak zachęcić dzieci do planowania i przygotowywania posiłków?

* Wspólnie wybierajcie przepisy;
* pokaż dziecku książki kucharskie i strony internetowe z apetycznymi, kolorowymi ilustracjami i zachęć je, by zaznaczało wybrane przepisy i wymyślało nowe;
* poproś, by Twoje dziecko przygotowało listę zakupów - zazwyczaj dzieci uwielbiają to robić;
* omówcie razem tę listę, zastanawiając się wspólnie, czy wybrane produkty są zdrowe i czy pochodzą ze wszystkich grup żywieniowych niezbędnych dla zdrowia;
* wykorzystaj wspólne zakupy jako ważną lekcję - wybierajcie dojrzałe i nieuszkodzone owoce, lekkie serki, ciemne pieczywo itp. zdrowe produkty;
* zawsze korzystaj z pomocy dziecka przy nakrywaniu i dekorowaniu stołu - niech puści wodze fantazji! Może np. przygotować karteczki z imionami i ułożyć je przy każdym nakryciu, może dowolnie rozłożyć serwetki, przygotować miejsce dla ukochanego misia czy narysować "restauracyjną" kartę z menu.
                                                                            ( na podstawie fragmentów z PRZEPISY DLA DZIECI)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz